Wywiad z Mistrzynią Polski

W ramach wspólnej akcji Miesiąca Kobiet z Porsche Wrocław i społecznością Motoheels, mieliśmy okazję spotkać się w Apex One z reprezentantkami świata motorsportu. Jedną z nich jest Katarzyna Sakowska, Mistrzyni Polski w Wyścigach Samochodowych 2021.

Kasia odpowiedziała nam na pytania związane z obecnością kobiet w polskim motorsporcie, simracingiem i zdradziła model ulubionego Porsche.

Apex One: Jak polski motorsport zmienił się dla Ciebie przez te lata kariery i czy w ogóle się zmienił?

Kasia Sakowska: Na przestrzeni tych sześciu lat od pierwszego startu nie zmieniło się tak wiele. W serii, w której zaczynałam, gdzie jeździliśmy autem Kia Picanto, kobiet było naprawdę niewiele. Można je było policzyć, przynajmniej w wyścigach samochodowych, na palcach jednej ręki. W tej chwili zawodniczek jest znacznie więcej i widzę, że stosunek do ich uczestnictwa w sporcie samochodowym zmienia się na lepsze. W tej chwili kobiety są bardzo dobrze przyjmowane w motorsporcie. Zdarzają się od tego wyjątki, ale zazwyczaj możemy liczyć na wsparcie, którego, co ciekawe, nie zawsze chcemy. To nie jest tak, że kobieta oczekuje, że każdy będzie wokół niej skakał, pomagał, ale na taką pomoc może liczyć. Uważam, że pod tym względem motorsport zmienił się bardzo na plus.

kasia sakowska baner
kasia sakowska cytat

AO: Czy kobiety chcą rywalizować z facetami na takich samych zasadach, czy jednak zamykają się w grupie tylko dla kobiet?

KS: Myślę, że sam fakt uczestnictwa kobiet w tym sporcie jest sygnałem, że chcą one być traktowane na tych samych zasadach.

kasia sakowska tor
kasia sakowska 6DOF

Simracing a przygotowanie do zawodów motorsportowych

AO: Biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie w motorsporcie, czy uważasz, że simracing, jazda na symulatorach, może w jakiś sposób przygotować, pomóc Ci w startach w zawodach?

KS: W bardzo znaczący sposób! Zawsze mówimy, że każdy kilometr spędzony za kierownicą jest na wagę złota, ale również za tą kierownicą w wirtualnym świecie simracingu.
Każdy kilometr przejechany podczas jazdy po torze wpływa na rozwój naszych umiejętności i na percepcję. Generalnie gry komputerowe w ogóle na to wpływają, a simracing tym bardziej. Jesteśmy w stanie lepiej skoordynować swoje ciało, nauczyć się odpowiedniej zmiany biegów, obserwacji drogi. To wszystko, czego uczymy się w normalnym samochodzie, mamy tutaj skomasowane w coraz bardziej doskonałym sprzęcie, który umożliwia nam szkolenie bez wychodzenia z domu.

kasia sakowska porsche

„Moje doświadczenie jazdy w Porsche?

Jeździłam różnymi modelami marki Porsche, głównie na szkoleniach. Ostatnio miałam okazję prowadzić na Poznaniu elektryka Taycana i to co mogę powiedzieć – auto ma nieprawdopodobne przyspieszenie. To, że nie słychać ryku silnika sprawia, że wszystko wydaje się dość surrealistyczne. Stara dobra rycząca 911 zawsze będzie miała przewagę w dostarczaniu emocji z jazdy.

Jeśli już jesteśmy przy Porsche, moim wymarzonym modelem jest od wielu lat 918 Spyder i mam nadzieję, że będę miała kiedyś okazję zasiąść za jego sterami.”

Kasia Sakowska na Social Mediach:

Rezerwuj trening na symulatorach w Apex One